vloženo: 16.6.2019, autor: Šimona Drábková
Pes není věc, je to živá bytost a jeho pořízení je třeba velmi pečlivě zvážit. Přivést si domů štěně znamená zavázat se k zodpovědnosti nad živým tvorem na příštích deset, patnáct let, někdy i déle. Proto je správný výběr plemene a chovatele, od kterého si štěně vezmete, tím prvním a velmi důležitým krokem ve výchově štěněte.
Co se promítá do ceny štěněte?
Někomu se může cena štěňat s PP zdát přemrštěná. Ano, módní plemena se mnohdy prodávají za nesmyslné částky. Ale cena kolem 10 000Kč za štěně pouze pokrývá náklady. Samozřejmě záleží i na početnosti vrhu a také na tom, kolikrát za život fena štěňata měla. Ale náklady na zdravotní vyšetření, dále uchovnění – což v sobě skrývá výdaje za výstavy a mnohdy i trenéry a figuranty nutné pro splnění předepsaných zkoušek, jež jsou podmínkou vstupu jedince do chovu – to jsou nemalé částky. Když k tomu připočteme krmivo a veterinární péči pro fenu i štěňata, dojdeme k poměrně vysoké částce. Samotné krytí pak majitel feny musí také zaplatit. A čím chovatelsky hodnotnější samec, tím vyšší je cena. Pokud se jedná o zahraniční krytí, je potřeba připočíst i náklady na cestu a ubytování. Dále administrativní poplatky a nepočítaně času a práce kolem vrhu. Ten, kdo dokáže náklady snížit na minimum, to často dělá na úkor samotných psů.
Na světě existují stovky různých plemen psů. Dá se tedy říci, že každý má možnost najít k sobě vhodné plemeno. Váš budoucí pes se vám musí líbit, ale nehleďte pouze na vzhled. Mnohem důležitější jsou povahové vlastnosti, které jsou po mnoho generací upevňovány. Správnou výchovou mnohé ovlivníte, ale je nemyslitelné pořídit si kupříkladu šarplaninského ovčáka do dvojdomku se společnou zahradou a očekávat, že pes bude radostně vítat každého nově příchozího. Nebude, nikoho cizího do zahrady nepustí, je to jeho přirozenost. A zrovna tak nemůžete od dobrosrdečného zlatého retrívra očekávat, že vám ohlídá pozemek. Pokud jste vášniví sportovci, denně najezdíte na kole padesát kilometrů a k tomu naběháte dalších deset a chcete psa jako parťáka na sport, rozhodně si nemůžete pořídit buldočka a očekávat, že to zvládne. A pokud jste naopak gaučový typ, aktivní plemeno jako třeba maďarský ohař bude vedle vás trpět nečinností. Takže než se rozhodnete, pátrejte na internetu, pořiďte si podrobný atlas psích plemen a navštivte nějakou velkou výstavu psů. Tam nejen že uvidíte své vysněné plemeno na vlastní oči, ale budete se moci i zeptat přímo chovatelů, zda je pro vás vhodné. Díky promyšlenému výběru můžete získat skvělého parťáka do života, když však neuvědoměle vyberete psa, který se k vám nehodí, čeká vás oba mnoho a mnoho trápení.
Šetřit se ne vždy vyplatí
Takže plemeno bychom měli vybrané. A teď – kde jej koupit? Rozhodně ne z inzertního serveru podle nejnižší ceny a s dostupností ve vašem městě. Částka, kterou činí pořizovací cena štěněte, je sice nezanedbatelná položka, ovšem vzhledem k celoživotním nákladům na psa hraje bezvýznamnou roli. Bylo by velkou chybou chtít na koupi štěněte ušetřit a získat jej od množitelů psů bez průkazu původu. Těch pár ušetřených tisíc by se vám totiž mohlo pěkně prodražit. Pokud máte dojem, že vy chcete psa jako rodinného mazlíčka a společníka na výlety a vyjížďky na kole, nikoliv na výstavy a sport, a proto je průkaz původu zbytečný luxus, čtěte pozorně dál. Pokusím se vám vysvětlit, co to je průkaz původu neboli PP a k čemu slouží.
Doklady nejen na výstavu
Průkaz původu, to je psí „občanka“ a rodný list zároveň. Každý oficiálně narozený pes v České republice má přiděleno číslo zápisu v plemenné knize. Toto číslo má vytetováno v uchu nebo ve slabinách, někdy je označeno mikročipem, aby nemohlo dojít k záměně dvou jedinců. Průkaz původu pak zaručuje kupci, že štěně je potomkem rodičů, prarodičů a praprarodičů, kteří jsou v průkazu původu zapsáni. Máte tak jistotu, že ze štěněte vyroste vámi vybrané plemeno a bude odpovídat standardu i povahově. Chov psů s PP je pod kontrolou chovatelského klubu konkrétního plemene. Ten prověřuje každého chovného psa i fenu po stránce fyzické, zdravotní a povahové. Každé štěně – bez výjimky - které se narodí chovným jedincům, dostává průkaz původu. Pokud by vám někdo chtěl tvrdit, že prodává štěně bez PP po chovných rodičích nebo že štěně, o které máte zájem, bylo takzvaně nadpočetné, a proto „papíry“ už nedostalo, okamžitě udělejte čelem vzad, nejkratší cestou od podvodníka odkráčejte a už se k němu nevracejte! Takový rádoby chovatel vám totiž lže. Jeho úmyslem je získat od vás za každou cenu peníze, nikoliv prodat vám kvalitní zdravé štěně!
Sázka do loterie
A jak je to se štěňátky bez průkazu původu? Pokud si ho pořizujete, nikdy nevíte ani nezjistíte, kdo jsou jeho rodiče. To, co vám tvrdí jejich chovatel- -množitel, může být samozřejmě pravda, ale také nemusí. Takže podstupujete riziko, že z roztomilého štěňátka, jehož rodiče byli malí pudlíci, se po půl roce vyklube něco, co se standardu toy pudla podobá asi tak, jako bezejmenná čokoládová pochoutka za diskontní cenu pravým belgickým pralinkám. A o povaze ani nemluvě. Ale to stále ještě není tragédie. Sice jste několik tisíc věnovali podvodníkovi, ale svého psa budete mít rádi a zvyknete si, ať bude vypadat jakkoliv.
Množitelé jsou různí
Ti první chtějí na vrhu čistě vydělat a nezajímáte je vy ani štěňata a jejich rodiče. Zajímají je jen peníze. Rodičům štěňat nedělají před krytím žádné zdravotní testy. Zvířata živoří v nedůstojných podmínkách a fungují jen jako mašiny na plození štěňat. Množí neuváženě mezi sebou psy, které mají doma na dvorku nebo v kotcích, často jde o zvířata sobě navzájem blízce příbuzná. Neinvestují do žádného očkování ani odčervení, psíky krmí nejlevnějšími granulemi (tedy šrotem), a tak si domů přinesete štěně s již podlomeným zdravím. Protože množitel s vámi nesepíše žádnou smlouvu, nemáte odvolání, i kdyby štěně bylo hned po příchodu domů na umření. Pro organizmus štěněte je odchod od matky nápor a pokud není dostatečně silné a zdravé, může to dopadnout i tak, že o štěně po neúspěšném léčení za pár dní nebo týdnů přijdete. Zbyde vám jen smutek v srdci a účty od veterináře, které mohou mnohonásobně převýšit cenu štěněte s průkazem původu. Množitel už má své peníze doma a vy ho více nezajímáte. Avšak jistě by vám ochotně prodal další štěně. I když budete mít štěstí a natrefíte na jiný druh množitelů psů bez PP – jež mají dobrý úmysl, ale pramalé vědomosti o chovu psů – může to dopadnout podobně. Jen s tím rozdílem, že na počátku nebyl podvodný záměr rádoby chovatele. Množitel psů bez PP totiž často vůbec nezná původ rodičů psa a feny, od kterých odchová vrh štěňat. I když vám bude tvrdit, že předky zná, nikde nemáte záruku, že se jeho informace zakládají na pravdě. On sám ani nemusí tušit, že fenka vznikla krytím sourozenců (incestem) a otec štěňátek je zároveň jejím dědou. Nemusíte být znalcem genetiky, abyste věděli, že takové spojení je průšvih. U veterináře pak postupně za léčení genetických chorob a nedostatků, jež budou postupně vylézat na povrch, necháte částky, které v součtu dají o jednu až dvě nuly více, než byla pořizovací cena vašeho bezpapíráčka. Třetí variantou jsou chovatelé-množitelé, kteří nabízejí štěně bez PP po rodičích s PP. To možná zní lákavě, původ obou rodičů je známý, lze vysledovat i nějaká zdravotní vyšetření prarodičů a praprarodičů. Ovšem proč nebyli rodiče tohoto bezpapírového vrhu uchovněni, to se nikdy nedozvíte. Mohou to být – a často bývají – jedinci, kteří byli z chovu vyřazeni pro hrubé exteriérové či povahové vady nebo kvůli špatným výsledkům zdravotních vyšetření. Za několik tisíc si tak koupíte potomka, který si dále ponese nezanedbatelné nedostatky rodičů. Pokud se bude jednat o nedostatky zdravotní, opět skončíte u veterináře s obrovskými výdaji, které ze své peněženky vytáhnete kvůli bezohlednosti lidí množících nemocné psy, ale i kvůli své nevědomosti.
Ani průkaz není stoprocentní záruka
Průkaz původu sice zdraví psa nezaručí, ale přece jen máte určité jistoty. Například že rodiče byli uchovněni, tudíž mají zdravotní vyšetření, které chovatelský klub nařizuje. Dále rodiče štěňat museli projít bonitací, kde byl posouzen nejen jejich exteriér, ale i povahové vlastnosti. Než si štěně odnesete domů, chovatel s vámi sepíše smlouvu, kde je mimo jiné uveden zdravotní stav zvířete. Můžete po chovateli chtít vidět i zprávu poradce chovu, kde se dočtete, zda štěňátka shledal před odběrem zdravá a v kondici. A v neposlední řadě, pokud by vám chovatel prodal zvíře nemocné v době odběru, máte právo na reklamaci. Stále máte pocit, že průkaz původu je důležitý jen pro ty, kteří chtějí se psem chodit na výstavy? Další nezanedbatelnou výhodou je chovatelský servis – tedy odborná pomoc, kterou vám seriózní chovatel nabízí. Kdykoliv se na něj můžete obrátit s prosbou o radu. Štěňata po celý život nesou jméno chovatelské stanice a každý chovatel udělá vše pro to, aby pro něj byla dobrou vizitkou. Bohužel i mezi chovateli psů s PP se mohou objevit neseriózní osoby. Takže je velmi důležité pečlivě zvážit, z jaké stanice si štěňátko nakonec povezete domů. Určitě se nejprve jeďte na štěňata podívat, pak teprve dělejte závěry o koupi. Solidní chovatel se s vámi jistě bude chtít osobně setkat dříve, než si pro štěně pojedete.
Problém se soucitem
Kdo se někdy dostane do takzvané množírny a vidí ty nedůstojné podmínky, ve kterých zvířata žijí, má pocit, že odtamtud musí zachránit alespoň jednoho živého tvorečka. Chyba lávky. Tím, že jedno štěně odtud odvedete, na jeho místo přibudou další dva a kolotoč se točí dál. Jedinou možností, jak těmto zvířatům pomoci, je koupi odmítnout, vše nahlásit na místní veterinární správu a varovat před rádoby chovatelem i své známé! Když nebude poptávka, časem zmizí i nabídka.
Foto: Shutterstock
Převzato z časopisu Psí kusy.