Historie:
V roce 1955 byl v tehdejším Československu uskutečněn biologický experiment - křížení německého ovčáka s karpatským vlkem. Experiment prokázal, že potomstvo vzešlé ze spojení psa německého ovčáka a vlčice, stejně jako potomstvo vlka a feny německého ovčáka, je možno vychovat. Velká většina jedinců z těchto spojení splňovala genetické nároky na pokračování chovu. V roce 1965, po skončení experimentu, byl vytvořen plán chovu tohoto nového plemene, který zahrnoval zkombinování užitečných vlastností vlka s příznivými vlastnostmi psa. V roce 1982 byl československý vlčák uznán ústředním výborem chovatelských organizací tehdejšího Československa jako národní plemeno.
Rozdělení podle použití:
Pracovní pes.
Vzhled, stručný popis:
Pevná konstituce. Nadprůměrná velikost, obdélníkový rámec. Tvarem těla, pohybem, texturou srsti, barvou srsti a masky je podobný vlku.
Barva:
Žlutavě šedá až stříbrošedá, s charakteristickou světlou maskou. Světlá srst také na
spodní straně krku a předhrudí. Povolena je i tmavě šedá barva se světlou maskou.
Povaha / temperament:
Živý, velmi aktivní, vytrvalý, učenlivý, s rychlými reakcemi. Nebojácný a odvážný. Nedůvěřivý. Velmi oddaný svému pánovi. Dobře odolává rozmarům počasí. Všestranně využitelný.
Informace chovatele:
Pes je vysoce inteligentní a učenlivý, vyžaduje ale citlivý a důsledný přístup. Vyniká nad ostatní plemena vytrvalostí a ostrostí smyslů, zejména zrakem a čichem. Dokáže se naučit prakticky cokoli, odmítá ale např strojové opakování příkazů a činností, u kterých postrádá smysl. Nadevše miluje pohyb a svého pána a smečku (ve které se nicméně vetšina československých vlčáků pokusí zaujmout vůdčí pozici, a bez důsledného vedení se jim to často podaří). Nejedná se o plemeno vhodné pro začátečníka.
Úplný standard k náhledu zde